Jaká piva vyrábějí čeští sládci na Ukrajině? A na co se můžete těšit? Třeba na piva vařená českým sládkem Přemyslem Brožem, vrchním sládkem z pivovaru v Rivnem nebo festivalové speciály od Dana Váši, který na festival dodá grepové pivo.
A na co se můžete těšit letos?
Připravili jsme pro vás řadu překvapení. Kromě tradičních festivalových speciálů můžete ochutnat také naprosto ojedinělé nápoje. Ochutnali jste už Porter?
Bohemské pivo (Bohemskoje)
Tuto dvanáctku pro vás připravil vrchní sládek pivovaru Kant v Rivném, Přemysl Brož. Bohemské pivo je nejvíce podobné českým ležákům, zraje v tanku po dobu 72 dnů a jedná se o pivo hluboké zlaté barvy s decentní bílou hlavou. V pivu můžete cítit vůni sladu a zrna se stopami lehkého ovoce. Chuť je sladová, zrnitá a sladká, s dobrou hořkostí. Často bývá přirovnáváno k pivu plzeňskému. Obsah alkoholu: 4,5 % obj.
Pivo Švejk
Jedná se o lehčí pivo (11°), jehož základem je ječmenný slad, ale ke konci vaření se k pivu přidává pšenice, která dává pivu jeho typickou chuť. Pšenice je v pivu cca 10 %. Pivo Švejk je také vařeno v pivovaru v Rivném českým sládkem Přemyslem Brožem.
IPA
Svrchně kvašený Indian Pale Ale. Při jeho pití ucítíte charakteristické intenzivní aroma chmelu samozřejmě s tak typickou vůní citrusů. Při ochutnávání ucítíte vůni různých druhů sladů (při výrově se jich používá 5) a dva druhy chmelů (třeba známý Amarillo). Tuto specialitu pro vás přichystal sládek Přemysl Brož, který toto pivo vaří v pivovaru KANT. Pivo 16°, Obsah alkoholu: 6,8 % obj., IBU: 31
Grapfruit Beer
Na Ukrajině vařené grepové pivo, vhodné nejen pro ženy. Pivo uvařil další z českých sládků, Jiří, který jej uvařil ve Lvově.
Porter
Tmavé nefiltrované pivo. Porter je speciální druh tmavého piva, které se nazývá černé zlato. Jedná se o pivo s hustou pěnou „kávy s mlékem“, ve které dominuje sladová zemina s tóny karamelu, kávy a čokolády. Dochuť je dlouhá, karamelová, sladká s lehkou hořkostí. Porter je zbaven alkoholické chuti alkoholu a dobře se zahřívá, což je v chladném období obzvláště příjemné. Dokonale kombinovatelný s čokoládovými dezerty a hořkou čokoládou. Pivo je uvařeno ve Volyňském Browaru, který najdete v městě Berezné v Rovenské oblasti. Jeho sládkem je 72 letý německý sládek Günter.
Na festivalu bude ještě více piv. Postupně vás budeme informovat o dalších pivních speciálech, které budete moci ochutnat na Pivním Zakarpatí.
A něco nealkoholického popřípadě nepivního
VINEA
Slovenská výborná klasika
MOCHITO
Osvěžující nealkoholická limonáda s vůní máty, limetky.
CIDER ASTI
Základem tohoto cideru jsou jablka, jako u každého správného cideru. Ale budete překvapeni jeho chutí, protože v tomto cideru ucítíte chuť šampaňského. Tento zajímavý kousek pochází z ukrajinské Zolotonošy. Pozor, obsah alkoholu je 7,8 % obj.
A co bylo na minulých festivalech?
Kalušer
Speciální pivo připravené přímo pro tento festival. Toto pivo je výjimečné, je uvařeno v malém pivovaru v Karpatech českým sládkem Danem Vášou. Dan Váša je mistr svého oboru, který na Ukrajině v roli sládka působí již 15 let. Po celou dobu pobytu na Ukrajině vaří pivo a dokonce přednáší na Univerzitě v Kyjevě o pivovarnictví a sladovnictví. Dana Vášu také s největší pravděpodobností uvidíte přímo na festivalu.
Pils Extra
Dokonale vymazlený ležák, u kterého mnozí čeští pivní znalci tvrdí, že je lepší než tanková Plzeň. To je odvážné tvrzení, že? Ochutnejte a uvidíte. Pivo pro vás uvařil Přemysl Brož, který s tímto pivem získal mnoho ocenění na mezinárodních soutěžích.
Pivo: 12,5°, Obsah alkoholu: 5,3 % obj., IBU: 42
Red Lager (Červené pšeničné pivo)
Pivo je uvařeno ve Volyňském pivovaru z Kyjevské oblasti. Majitel tohoto pivovaru často spolupracuje s českými sládky, ale zve si také sládky z Belgie, kteří se spolupodíleli na přípravě dalšího piva, které můžete ochutnat na festivalu.
Černý Bergschloss
Tmavé pivo (14°), které má příjemnou chuť pečených kousků chleba a neztrácí svou charakteristickou hořkost.
Obsah alkoholu: 4,5 % obj.
Grapfruit Beer
Na Ukrajině vařené grepové pivo, vhodné nejen pro ženy. Pivo uvařil další z českých sládků, Jiří, který jej uvařil ve Lvově.
Earl Gray APA
Chuť britského čaje Earl Grey v kombinaci s různými druhy sladového a ochuceného chmele nejvyšší kvality inspirovala k vytvoření jedinečného plemene piva Earl Grey APA. Příjemná vůně tropického ovoce a bergamotu čaje se mísí v jantarové barvě medového nápoje. Ovocná složka hraje první housle ve své chuti, zatímco její pevný základ je odhalen z hloubky. Také toto pivo uvařil sládek Günter z Volyňského Browaru.
Pivo 13,1°, Obsah alkoholu: 5,0 % obj., IBU: 30
A pivo budu platit v českých korunách nebo hřivnách?
Pivo, stejně jako občerstvení, se bude platit speciální festivalovými kupony. Kupony můžete zaplatit v následujících měnách: euro, dolar, česká koruna a ukrajinská hřivna. Vráceno vám bude v ukrajinských hřivnách. Cena piva na loňském festivalu byla 25 Kč a 35 Kč, a cena šašliku se salátem a chlebem či klobásek se salátem a chlebem byla 100 Kč.